Need for Speed -pelejä tulee lisää, mutta ei aivan heti – kehittäjät työstävät paraikaa seuraavaa Battlefield-räiskintää

Criterionia tarvittiin Battlefieldin pariin.

03.02.2025

Electronic Arts on kertonut yksityiskohtia ajopeleihin erikoistuneen Criterion Gamesin tilanteesta.

Electronic Artsin Vince Zampella vahvisti vuonna 2023 Criterionin ydintiimin pakertavan Need for Speedin parissa – Need for Speed Unbound saikin lopulta mukavasti lisäsisältöä. Nyt koko Criterionin Need for Speed -tiimi on resursoitu seuraavan Battlefield-pelin taakse, joka vaikuttaisi olevan varsin mittava projekti.

Lue myös: Legendaarinen kaahailusarja jatkuu näyttävään tyyliin – Need for Speed Unbound paljastettiin trailerin ja julkaisupäivän kera

Lue myös: EA ei luovuta Battlefieldin suhteen: Seuraava osa saa jälleen yksinpelikampanjan – kehitystä luotsaa Halon luonut räiskintäveteraani

Lue myös: Kiimaiset kadut – arvostelussa Need For Speed Heat

Pitkäikäistä Need for Speediä ei ole kuitenkaan kuopattu, vaan Zampella aikoo tuoda kaahailusarjan ennemmin tai myöhemmin takaisin ”mielenkiintoisella tavalla”. Minkäänlaista aikataulua tälle ei vielä annettu.

Burnouteistakin tuttu Criterion on aiemminkin kunnostautunut Battlefield-kehittäjänä muun muassa Battlefield 1:n, Battlefield V:n ja Battlefield 2042:n kanssa.

Lue myös: Sodankäynnin historiankurssi – Arvostelussa Battlefield 1

Lähde: VGC

Kaiken pelaamiseen ja muuhunkin löydät vpd.fi-kaupasta