Rallipeleistä ei ole pulaa. Pian saapuu odotettu Richard Burns Rally, mutta sitä ennen rallifanit saavat nauttia Xboxin RalliSport Challenge 2:n kyydistä. Eikä vauhdissa ole valittamista.
RalliSport 2 heivaa realismin syrjään heti alkumetreillä. Peli ei keskity vain etapilta toiselle kiirehtimiseen, vaan mukana on jääajoa, vuorenrinteiden kapuamista ja suljetulla radalla kisailua. Varsinaista rallia on yllättävän vähän, ja uramoodissa eri kisatapahtumia yhdistellään surutta. Yhtenä hetkenä ajellaan kilpaa kolmen muun auton kanssa ja toisena kaahaillaan mahdollisimman nopeasti ylös ja alas vuorimaisemia. Vaihtelua piisaa, ja neljän vaikeusluokan ansiosta yksinpelin parissa vierähtää monen monta tuntia.
Ajotuntuma on hyvä ja tarkka, eikä häviä pahimmille kilpakumppaneille. Grafiikka sen sijaan on kilometrejä muita rallipelejä edellä. Näyttävyyden hintana ovat kovat puolen minuutin latausajat, mutta muuten tekniikassa ei ole valittamista. Peli ei myöskään nyi.
RalliSport 2 tukee saman ruudun moninpeliä, mutta todellinen pommi on Xbox Live -tuki. Kaikkia pelimuotoja voi pelata myös Livessä ja meno on hurjaa. Live-toteutus on mainio käyttöliittymää myöten. Pelaajia voi olla enintään 16 kerrallaan, mutta jos autoja on enemmän kuin neljä, ne näkyvät vain haamuina, eikä niitä voi töniä. Tämä on kuitenkin pieni murhe, sillä haamuautojakin vastaan taisteleminen on hauskaa, kun tietää että niitä ajavat oikeat ihmiset.
RalliSport Challenge 2 on erinomainen rallipeli, ehkä jopa konsoleiden paras sorajyrä. Yksinpelaajaa viihdytetään vaihtelevalla uramoodilla ja moninpeli Xbox Liven kautta toimii moitteetta. Ei voi kuin onnitella ruotsalaista pelinkehittäjää hyvin tehdystä työstä.