Aasiassa kannuksensa ansainnut NCsoft on alkanut tuoda nettiroolipelejään myös Eurooppaan. Yhtiön ensimmäinen yrittäjä on perinteiseen fantasiaympäristöön sijoittuva Lineage II: The Chaotic Chronicle.
Pelin merkittävin heikkous käy selväksi jo hahmonluonnin yhteydessä. Ammattivaihtoehtoja on tarjolla vain kaksi kappaletta ja seikkailijan ulkonäköön voi vaikuttaa vain vähän. Sama meininki jatkuu myös varsinaisen pelin puolella: kaikki nettiroolipelien peruselementit ovat mahtuneet mukaan, mutta ne on toteutettu erittäin laiskalla otteella. Tehtäviä on tarjolla vähän ja ne keskittyvät tavaroiden kantamiseen tai valtavien hirviömäärien lahtaamiseen. Taitojen oppiminen vaatii valtavasti työtä ja niistä on yleensä vain vähän iloa.
Jopa pelin taistelusysteemi onnistuu olemaan hieman puuduttava. Koska merkittäviä erikoiskykyjä on vähän, useimmiten pelaaja voi vain valita kohteen ja jäädä katselemaan animaatioita Lisäksi vihollisilla ei ole minkäänlaista aloitekykyä, joten hirviöiden täyttämissä luolastoissakin voi kävellä kaikessa rauhassa. Tämä on harmillista, sillä muuten taistelusysteemissä olisi ollut potkua.
Pelin vetonaulaksi tarkoitettu klaanisysteemi horjuu sekin pahasti. Aktiiviseksi jäseneksi pääseminen vaatii valtavasti työtä, siitä on vain vähän etua ja pelimaailmaa dominoivia poppoita on vain kourallinen.
Lineage II on paha pettymys, sillä selvästi yleisin tunne sen ääressä on pitkästyminen. NCsoftin tuotoksesta ei olekaan haastamaan EverQuest II:sta ja World of Warcraftia taistelussa lajityypin herruudesta.