The Sims on yksi EA:n ikivihreistä hittibrändeistä, joten julkaistua kamaa on paljon. Viimeisin on lisäosa The Sims 3: Showtime, suomalaisittain Superstara.
Pelin virtuaali-ihmisten elämät muuttuvat eeppisimmiksi joka lisäosassa. Tällä kertaa sim voi pyrkiä estradin kuninkaaksi joko taikurina, laulajana tai akrobaattina. Vakituisista työpaikoistaan ja säännöllisistä tuloistaan riippuvaiset simit voivat valloittaa tanssilattiat tiskijukkina.
Pelin tavara- ja kampausmäärää on kasvatettu ja simille on mahdollista valita uusia luonteenpiirteitä ja elämäntoiveita. Lisäosaan on rakennettu SimPort, jolla pelaaja voi lähettää oman hahmonsa kaverin kaupunkiin kiertueelle. Sillä voi myös chattailla muiden pelaajien kanssa. Linkkaamalla Sims Facebookkiin voi hahmojen elämää jakaa kavereillekin. Nämä ovat kaikki pitkään odotettuja toimintoja, ja on hienoa nähdä että ne toimivat hyvin.
Simeille on pystytetty uusi kaupunki, Starlight Shore, joka on sim-versio Hollywoodista. Kaupungissa on paljon yksityisklubeja ja ravintoloita, joissa hahmot voivat esiintyä. Loistavaksi esiintyjäksi ei tosin tulla yhdessä yössä. Useimmilla uusilla uravalinnoilla on kymmenen eri taitotasoa. Aloittelijoilla on vähemmän temppu- tai lauluvaihtoehtoja ja suurempi todennäköisyys mokata.
SimPort on ainoa lisäosan mukanaan tuoma dramaattisempi uudistus. Uusien kampauksien, vaatteiden ja tavaroiden lisäksi Superstarassa on vain muutama uusi uravalinta, mutta siihen se sitten jääkin. Kuluu useita kymmeniä tunteja, että saa hahmonsa kaikkien esityslajien kuninkaaksi. Kun se on tehty, peli alkaa toistamaan itseään.
Grafiikka ja pelattavuus ovat ennallaan. Virtuaali-ihmisten tekoälyä on kuitenkin paranneltu sen verran, että he pystyvät itse menemään melkein ajoissa omille keikoilleen. Kokonaisuutena Superstara on Sims-faneille pakkohankinta, vaikka se ei ole ihan täyteen potentiaaliinsa vielä noussutkaan.
TESTATTU
PC
ARVOSTELIJA
DANIELA WNUK
PÄÄSTÖTODISTUS
Hauska lisä loistavaan peliin