Monsters Ate My Condo

18.06.2012

(Kuva: [adult swim] / Monsters Ate My Condo)

Mökkiviikonloppuna vessan eteen tulee jonoa. Syynä ei ole eilinen chiliannos vaan uusi koukuttava kännykkäpeli, jota on vaikea laittaa pauselle. Monsters Ate My Condo ei ole peli, jota on pakko pelata vielä yksi vuoro vaan peli, joka ei vaan tarjoa hetkeä, jolloin lopettamista voisi pohtia.

Pelissä kasataan tornia päällekäin putoilevista erivärisistä asunnoista niin, että kolme samanväristä häviää ja antaa bonuspalikan. Samaan aikaan tornin molemmilla puolilla on hirviöitä, joille pitää syöttää niiden värisiä asuntoja. Pieniä taktisia valintoja pitää tehdä hirveällä paineella koko ajan, kun on pohdittava, tähtääkö komboon vai ruokkiiko hirviötä, käyttääkö bonukset vai säästääkö niitä. Vai pitäisikö sittenkin yrittää suoristaa tornia, ettei se kaadu?


Vähintään yhtä iso osa viehätyksestä pohjautuu yliviritettyyn ja hyperaktiiviseen kasari-Japani-estetiikkaan, väreihin ja hahmoihin. Hirviöt ovat korostetun älyttömiä ja sekavia sekopäisestä sinisestä yksisarvisesta jättiläisrapuun ja nahkahousuisesta mutanttisaksalaisesta robottivartaloiseen chihuahuaan. Neljä hirviötä tulevat harmillisen äkkiä tutuiksi, mutta toivottavasti pelin tulevissa versioissa saadaan niitä lisää. Toisaalta nytkin jokaisen hirviön erityisten bonusominaisuuksien opetteluun menee oma aikansa, saati että osaisi harkita niiden käyttöä palikoiden pudotessa koko ajan hektisemmin.

Tietääkseni kukaan ei pidä kännykkäpeleissä ääniä päällä, mutta tässä tapauksessa sitä kannattaa ainakin testata. Kipeästi pimputtava J-pop, energiset efektit ja huonolla engrannilla tehdyt välihuudot lisäävät Monsters Ate My Condon koukuttavuutta entisestään.

Tarjolla on toistaiseksi kaksi pelimoodia, jotka eivät olennaisesti eroa toisistaan. Toisessa peli jatkuu ikuisesti, toisessa on aikaraja. Peli on selvästi suunniteltu loppumatonta moodia varten, sillä mitä pidemmälle päästään, sitä korkeampi torni on, sitä enemmän erikoisvoimia on käytössä ja sitä villimpää touhu on.

PLUSSAT
KOUKUTTAVA TAHTI
VILLI ESTETIIKKA

MIINUKSET
MAAILMA ON NOPEASTI NÄHTY

ARVOSTELIJA
MIKE POHJOLA

PÄÄSTÖTODISTUS
Monsters on erinomainen välipala, joka hypnotisoi pelaajansa täysin.