Grand Slam Tennis 2

15.03.2012

Kilpailu tennispelimarkkinoilla on kovaa. EA haastaa Top Spin ja Virtua Tennis -pelisarjat Grand Slam Tennis 2:lla. Ensimmäinen Grand Slam Tennis ilmestyi Nintendon Wii:lle. Sarja tekee nyt ensiesiintymisensä PlayStation 3:lla ja Xbox 360:llä.

Grand Slam Tennis 2 ei ole huono avaus uusilla alustoilla. Se on ainoa tennispeli, jossa on mukana kaikki neljä suurinta Grand Slam -turnausta: Australian, Ranskan, Wimbledonin sekä Yhdysvaltain avoimet. Toinen hyvä ominaisuus on Total Racquet Control -niminen lyöntimekaniikka. Käytännössä tämä tarkoittaa sitä, että pelaajaa liikutellaan vasemmalla tikulla ja oikealla hoidetaan lyönnit. Lyöntien mekaniikka on helppo oppia, ja pienen harjoittelun jälkeen niin yläkierteet, stopparit kuin roikut verkolle ryntäävän pelaajan yli onnistuvat helposti. PS3-versiossa on mukana myös Move-tuki, ja vaikka se toimiikin yleensä hyvin, on ohjauksessa pientä epätarkkuutta.

Grand Slam 2:n heittelehtivä vaikeustaso onkin sitten kinkkisempi juttu. Kun pelaaja lähtee omalle uralle, peli alkaa helpoimmalla tasolla. Jos lyöntitekniikkaa on vähänkin harjoitellut ennen turnauskiertueelle lähtöä, voittoja tulee liukuhihnalta. Ei ole mitenkään mahdotonta, että pelaaja valloittaa kolme suurturnausta jo ensimmäisenä vuotenaan. Tämä on omiaan rikkomaan mielikuvaa aloittelevasta pelaajasta, joka kamppailee tiensä huipulle.
Graafisesti Grand Slam Tennis 2 on kauniin näköinen.

Mukana on mahdollisuus pelata myös klassikkopelaajilla kuten Ivan Lendlillä, ja pelaajat näyttävät esimerkillisesti oikean elämän malleiltaan. Äänipuolella yleisö kohahtelee joskus hieman epäloogisesti. Pohjat vetää kuitenkin selostajana toimiva John McEnroe, joka jo muutaman matsin jälkeen tuntuu toistavan samoja kommentteja kerta toisensa jälkeen.

Gran Slam Tennis 2 on tasavahva paketti ja hyvä pelisarjan alku. On ehkä epäreilua verrata sitä Top Spin -peleihin, joita on kehitetty jo vuosia. EA:n peli ei ole vielä muiden tennissarjojen tasolla, mutta kuka tietää mihin päästään kun tätä kehitetään vielä pari vuotta eteenpäin.

TESTATTU
XBOX 360

ARVOSTELIJA
Jarkko Fräntilä

PÄÄSTÖTODISTUS
Tasavahva tennispeli