Fallout-faneille saattaa olla luvassa hyviä uutisia.
Xboxin taannoiset jätti-irtisanomiset ovat muokanneet studioita ja projekteja astetta rankemmalla kädellä. Fallout: New Vegas -kehittäjä Obsidian Entertainment selvisi leikkurista irtisanomisilla, mutta itse studio kuitenkin pysyy edelleen pystyssä.
Samaan aikaan Xboxn organisaatiota ”resetoiva” Asha Sharma on kertonut, että jatkossa niitä tärkeimpiä pelisarjoja pyritään saamaan ulos nopeampaa tahtia. Tällaisia ovat esimerkiksi Bethesdan The Elder Scrolls, jonka kuudennen osan julkaisuajankohdasta ei ole edelleenkään mitään tietoa, sekä tietysti televisiosarjanakin menestystä niittävä Fallout.
Lue myös: Sienimetsällä – arvostelussa Avowed
Lue myös: Horisontin tuolla puolen – arvostelussa The Outer Worlds
Nyt Bloomberg huhuilee, että viimeisimpänä Avowedin ja The Outer Worlds 2:n julkaissut Obsidian pakertaisi uuden Fallout-pelin parissa – varsin pidetty Fallout: New Vegashan studion käsialaa onkin. Vielä epävirallisen Fallout-projektin peräsimessä olisi New Vegasinkin ohjannut John Sawyer, mikä miellyttänee sarjan faneja erityisesti.
Sehän toki ei ole varmaa, onko kyseessä kokonaan uusi peli vaiko kenties uusioversio jostain aiemmasta osasta – ehkäpä juuri kalifornialaisstudion omasta tuotoksesta? Samaisten huhujen mukaan Avowedin suunniteltu jatko-osa olisi peruttu tämän projektin tieltä.
Mikäli Bloombergin livertely pitää jollain tasolla kutinsa, saanee virallista julkistusta odotella vielä tovin jos toisenkin.