Legendaarinen ja rakastettu Sega-peli tänään ulos Playstation 4:lle – huokeaan alennushintaan

Julkaistu:

On yksi asia, jossa Xbox One päihittää nippa nappa Playstation 4:n, ja se on taaksepäin yhteensopivuus Xbox 360:n pelien kanssa. Tosiasiassa tämä ominaisuus on tosin jätetty Onella puolitiehen, sillä useat pelit eivät edelleenkään pyöri Xbox Onella.

Playstation 4:lle puolestaan on julkaistu jo varsin monia Playstation 3:lle alun perin ilmestyneitä pelejä remasteroituina uudisversioina. Mainitsemisen arvoisia näistä ovat esimerkiksi Uncharted 1–3 -pelit sisältävä kokoelma, Beyond: Two Soulsin ja Heavy Rainin kombo, PS2:lle alun perin ilmestynyt Ratchet & Clank sekä The Last of Us.

Nyt uusioversioiden joukkoon liittyy tänään ulos tuleva Segan taktinen roolipeli Valkyria Chronicles, joka julkaistiin vuonna 2008 Playstation 3:lle ja joka saavutti kriitikoiden suosion sekä 86 pisteen keskiarvon Metacriticissä. Peli ilmestyy Euroopassa tänään, ja sitä saa Suomesta halvimmillaan vajaan 30 euron hintaan.

Videon pelistä näet alta.

Youtube video

Lisää Tilt.fi Googlen ensisijaiseksi lähteeksi