Futissimussa voit olla oman elämäsi Balotelli tai Bendtner – perjantaikevennyksenä Nikke tilaa pizzaa

22.03.2013

http://www.youtube.com/watch?v=3wgWEIi1PHk

Geniaware on työstänyt jo hyvän aikaa epätavallista Lords of Football -futispeliään. Lords of Football on elämäntapasimulaattori, jossa seikkaillaan huipulle kovaa vauhtia matkalla olevalla futaajalla.

Peli keskittyy futista enemmän nykyjalkapalloilijoiden elämään kentän ulkopuolella. Pelaaja voi viedä hahmonsa esimerkiksi treffeille, yökerhoihin bilettämään tai vaikkapa kalastamaan. Myös harjoitteleminen jää pelaajan vastuulle. Peliä onkin kuvailtu Sims 3:n ja Football Managerin risteytykseksi.

Pelin neuvonantajana on toiminut ex-huippufutaaja ja playboy Gianluca Vialli.

Pelin kotisivut löytyvät täältä. Lords of Football ilmestyy pc:lle 5. huhtikuuta 2013.

Bonuksena ja aihepiiriin sopivana ylhäältä löytyy video, jossa Juventuksessa tällä hetkellä lainalla oleva Arsenal-hyökkääjä Niklas Bendtner tilaa kännissä pizzaa eikä hänen luottokorttinsa toimi.