Blinx 2: Masters of Time & Space

27.12.2004

Blinx 2 jatkaa ajan kontrollointiin erikoistuneiden kissojen ja rikollisten possujen välisiä yhteenottoja. Tällä kertaa kärhämöinti saavuttaa aivan uudet mittasuhteet, kun Suuri Aikakristalli pirstoutuu kappaleiksi. Aluksi pelaaja pääsee ohjaamaan sen sirpaleita etsiviä kissoja, mutta myöhemmin kuvioihin tulevat mukaan myös omiaan puuhailevat possut. Kahden selkeästi erilaisen ryhmän vuorotteleminen tuo seikkailuun mukavaa vaihtelua.

Pelillisesti tulokas yhdistelee ammuskelua, tasohyppelyä ja pulmanratkontaa. Pääpaino on viimeksi mainitulla. Siinä hyödynnetään antaumuksella kissojen ajanhallintaa ja possujen tilan manipulointia. Esimerkiksi ansat on helppo ohittaa pysäyttämällä aika hetkeksi. Valitettavasti touhua rajoittavat pulmien kummallinen logiikka ja erikoiskykyjen perustuminen kerättäviin esineisiin, jonka vuoksi kikkoja täytyy käyttää hyvin säästeliäästi. Lisäksi ahdas ja suoraviivainen kenttäsuunnittelu saa pelaamisen tuntumaan ikävän usein pelkältä temppuradalla etenemiseltä.

Pelin oivaltavin piirre on sen yhteistyöhön perustuva moninpeli, jossa seikkailua pääsee tahkoamaan kaverin kanssa. Tällöin osa pulmista muuttuu erityisesti kahta hahmoa varten räätälöidyiksi. Lisäksi paketista löytyy perinteinen jaetun ruudun deathmatch, joka vajoaa syvälle tavanomaisuuden suohon.

Blinx 2 on edeltäjäänsä onnistuneempi toimintaseikkailu, mutta lajityypin mestareista se jää vielä pahasti jälkeen. Kaksinpelistä kiinnostuneille tulokas on kuitenkin harkitsemisen arvoinen ostos.