Spider-Man-elokuvasaaga saa jatkoa pian, nyt aiheen tiimoilta saatiin jo ensimmäinen traileri.
Tom Hollandin tähdittämä Spider-Man-trilogia saatiin varsin tyydyttävään päätökseensä vuoden 2021 Spider-Man: No Way Homella. Mutta niin vain kävi, että tämä universumi ei olekaan taputeltu, ei vaikka koko maailma on Peter Parkerin unohtanutkin – nyt on nimittäin uuden alun aika.
Spider-Man: Brand New Day aloittaa monessa mielessä uuden tarinankaaren, vaikka toki samassa universumissa edelleen visusti pysytelläänkin. MCU-universumista tutuista hahmoista mukana ovat tietysti Zendayan MJ sekä Jacob Batalonin Ned, tällä kertaa myös Jon Bernthalin Punisher ja Mark Ruffalon Bruce Banner/Hulk. Vielä mysteeriroolia puolestaan tulkitsee Stranger Thingsistä tuttu Sadie Sink. Ohjaajan pallilla istuu tällä kertaa Shang-Chistä ja Wonder Manista tuttu Destin Daniel Cretton. Trailerin voi katsoa uutisen lopusta.
Spider-Man: Brand New Dayn Yhdysvaltain ensi-ilta on heinäkuun 31. päivä – Suomessa teattereihin päästään todennäköisesti jo paria päivää aiemmin.
Lue myös: Seinäkiipijän hämmästyttävä paluu – arvostelussa Marvel’s Spider-Man Remastered (PC)
Lue myös: Hämähäkkimiehen seikkailut jatkuvat PS5:llä – myös Wolverine on saamassa oman pelinsä
