Markkinat ovat täynnä nappikuulokkeita, joista suurin osa erottuu toisistaan lähinnä pienellä hintaerolla ja päälle isketyllä logolla. Toisessa ääripäässä kilpaillaan äänenlaadulla ja ominaisuuksilla – ja usein myös varsin suolaisilla hintalapuilla. Motorolan Moto Buds Loop -nappikuulokkeet sijoittuvat näiden väliin: noin 150 euron hinnalla niiden pitäisi tarjota enemmän kuin vain perussuorituksen, etenkin kun markkinointipuheissa viljellään Sound by Bose -leimaa. Mutta lunastavatko lupaukset todellisuudessa mitään?
Moto Buds Loopit ovat kevyet, vain 5,76 gramman painoiset, ja ne kulkevat 40-grammaisessa latauskotelossa. Motorola lupaa napeille kahdeksan tunnin kuunteluajan ja kotelon kanssa yhteensä 39 tuntia. Käytännössä luvut pitävät hyvin paikkansa, mikä on ehdottomasti kuulokkeiden vahvimpia puolia. Latauskotelon kanssa ei tarvitse juosta pistorasialle jatkuvasti, ja satunnaisessa käytössä latausväli venyy helposti yli viikkoon.
Pakkauksessa ei toimiteta lainkaan latauskaapelia, joten USB-C-johto on löydyttävä omasta takaa. Langatonta latausta ei tueta, mutta pikalataus sentään toimii: kymmenen minuutin lataus tuo noin kolme tuntia kuunteluaikaa. Tuon kymmenen minuutin jälkeen latausteho sitten putoaakin selvästi.
Moto Buds Loopit edustavat avointa open-ear-rakennetta, ja ne asettuvat kivasti korvalehden ympärille. Istuvuus on huippuluokkaa nappien asettuessa paikoilleen lähes huomaamattomasti – itse asiassa niin hyvin, että kuulokkeet saattavat unohtua korviin vielä kuuntelun päätyttyä. Pallomainen kaiutinrakenne tarkoittaa myös sitä, ettei silikonitulppia tai vaihtopäitä tarvita. Ratkaisu toimii, mutta tuo mukanaan myös väistämättömiä kompromisseja äänen suhteen.
Käyttöönotto sujui testissä Motorola- ja realme-puhelimilla erittäin vaivattomasti. Kotelon avaaminen käynnistää paritusprosessin automaattisesti, ja Moto Buds -sovellusta ehdotetaan ladattavaksi parin klikkauksen jälkeen. Koko prosessiin kuluu alle puoli minuuttia.
Sen sijaan sovelluksen sisältö on pettymys. Aktiivista melunvaimennusta ei ole lainkaan, mikä on tämän hintaisissa kuulokkeissa jo merkittävä puute – etenkin kun moni ostaja saattaa olettaa ANC:n kuuluvan varusteluun automaattisesti. Tarjolla on vain perustoiminnot: 10-kaistainen taajuuskorjain, muutama ekvalisaattori-esiasetus, matalan viiveen pelitila, automaattinen äänenvoimakkuus -kytkin sekä kosketus- ja eleohjaukset. Virtuaaliäänet, Dolby Atmos -tuet tai muut loistavat poissaolollaan.
Äänenlaatu on kokonaisuutena keskinkertainen. Keskitaajuudet toistuvat siististi ja diskantissa on ajoittain jopa miellyttävää ilmavuutta, mutta basso jää auttamattoman ohueksi. Taajuuskorjaimella bassoa voi yrittää korostaa, mutta lopputulos muuttuu nopeasti kumisevaksi ja epämääräiseksi, erityisesti kovemmilla äänenvoimakkuuksilla. Sound by Bose -leima herättää tässä kohtaa kysymyksiä.
Avoimen rakenteen ansiosta Moto Buds Loopit soveltuvat hyvin dialogipainotteiseen käyttöön: sarjoihin, elokuviin ja podcasteihin. Kevyt akustinen musiikki ja maltillinen pop toimivat nekin kohtuullisesti. Yllättävän hyvin kuulokkeet istuvat myös pelaamiseen – erityisesti räiskintäpeleihin, joissa ympäristöäänien hahmottaminen on tärkeämpää kuin jyrisevä basso. Myös matalan viiveen pelitila tekee tässä kohtaa tehtävänsä erinomaisesti.
Äänenvoimakkuuden osalta Moto Buds Loopit suoriutuvat paremmin kuin monet muut avomalliset nappikuulokkeet. 12 mm:n elementeistä irtoaa riittävästi potkua lähes kaikkiin tilanteisiin, mutta erityisen kovassa katumelussa rajat tulevat vastaan. Toisaalta tässä vaiheessa ympäristön äänitasot ovat jo sellaisia, ettei kuuntelu isolla volyymillä ole muutenkaan erityisen terveellistä.
Motorola Moto Buds Loopit ovat mukavat, kevyet ja pitkäkestoiset kuulokkeet, jotka sopivat erinomaisesti ulkoiluun ja liikuntaan, kun ympäristön tapahtumista halutaan olla kartalla. Ne ovat myös kelvollinen valinta pelaamiseen ja puheluihin. Sen sijaan musiikki- ja elokuvakäyttöön ne tarjoavat liian vähän dynamiikkaa. Tyyliä ja mukavuutta näissä on, mutta kokonaisuus jää hieman puolitiehen.
Kuulokkeet on saatavilla kahdessa värityksessä: Trekking Green (149 euroa) ja Swarovskin kristalleilla koristeltu French Oak (259 euroa).
YHTEENVETO:
⭐⭐⭐(⭐)
Äärimmäisen mukavat ja käyttöajaltaan erinomaiset nappikuulokkeet ulkona viihteensä nauttiville. Rajalliset ominaisuudet ja heikko basso rokottavat muuten ihan mukiinmeneviä nappeja.
Lue myös: Yhtä upea käyttää kuin näyttää – arvostelussa Motorola Razr 60 Ultra
Lue myös: Monikanavaääntä ilman johtoviidakkoa – arvostelussa Harman Kardon Enchant 1100
Lue myös: Striimihymy kuntoon – katsauksessa Oclean X Elite 10 ja AirPump A10
Lue myös: Mökiltä olohuoneeseen – arvostelussa Ultimate Ears Megaboom 4