Xbox 360 -konsolin Minecraft tulee olemaan bugittomampi kuin pc-versio

26.01.2012

Mojang-pelitalo ei välttämättä soita kaikille kelloja, mutta kun kertoo yhtiön perustajan olevan eräskin Markus ”Notch” Persson, muuttuu talo tutummaksi: Mojang on siis Minecrafitsta tunnetun pelinkehittelijän oma firma, ja he työskentelevät tällä hetkellä hiki hatussa Minecraftin Xbox 360 -versioon parissa.

Viime vuoden lopulla ilmestynyt Minecraftin iOS-versio oli ymmärrettävästi yksinkertaisempi kuin alkuperäinen Minecraft. Xbox 360 -versio tulee olemaan lähempänä alkuperäistä pc-versiota. Positiivisesti studiolta kerrotaan, että Xbox 360 -versio tulee olemaan myös huomattavasti bugivapaampi kuin pc-versio.

Studiolta paljastettiin myös, että peliä tullaan konsolillakin parantelemaan koko ajan erilaisten patchin ja uusien ominaisuuksien muodossa.

Pelin Xbox 360 -version julkaisupäivä ei ole vielä tiedossa.

Asiasta kertoi Kotaku.

(Keskustele uutisesta)