Vedättäjä teki pelin, jonka ensimmäistäkään tasoa ei voi läpäistä – Valve palautti rahat

08.08.2015

Journey of the Light ilmestyi Steam-palveluun toukokuussa. Sitä mainostettiin ”kaikkien aikojen vaikeimpana pelinä”. Nyt on käynyt ilmi, että kyseessä on luultavasti ollut kyyninen vedätys.

Pelaajat ovat joukoin yrittäneet selvittää pelin ensimmäistä tasoa. Kukaan ei ole kuitenkaan läpäissyt sitä. Muutama pelin mysteeristä kiinnostunut tutkaili pelin lähdekoodia, ja yllätyksekseen he huomasivat, että seitsemän luvatun tason sijaan pelissä onkin vain yksi. Kaiken lisäksi ensimmäistä tasoa ei voi läpäistä millään tavoin.

Pelin tekijä on vältellyt vastuutaan ja väittänyt milloin olleensa kipeänä, milloin ”päivityksen” sekoittaneen pelin totaalisesti. Steamia pyörittävä Valve sai kuitenkin venkoilusta tarpeekseen, ja se on luvannut palauttaa pelin ostaneille heidän rahansa. Peliä ei ainakaan tällä hetkellä voi Steamin kauppapaikalta ostaa.

Katso videokuvaa pelistä alta.

YouTube video