Uusi ja erilainen Mass Effect tulee olemaan ”tuore, mutta tunnistettava”

30.12.2013

Kovin paljon ei uudesta Mass Effect -pelistä vielä ole julkisuuteen paljastettu, mutta pelin tiedetään olevan jo pelattavassa kunnossa, ja erään BioWare-pomon tuore twiitti kiusoittelee faneja vielä vähän lisää. Yhtiön ”general manager” Aaryn Flynn kirjoitti IGN:n mukaan:

”Oli hienoa pelata seuraavaa Mass Effect -peliä Montrealissa. Kunnianhimoinen. Kaunis. Tuore, mutta tunnistettava. Ja hauska!”

Aiemmin BioWare Montrealin tuottaja Fabrice Condominas on jo kommentoinut, että seuraava Mass Effect ei tule jatkamaan edellistä trilogiaa, eikä sisältämään päähenkilönä tuttua komentaja Shepardia. Hänen mukaansa pelin konteksti tulee olemaan erilainen, eikä sankarista tulee pelkkää Shepard-kopiota.

Paljon tämän enempää ei pelistä sitten tiedetäkään, mutta jo viime maaliskuussa vastaava tuottaja Casey Hudson kertoi BioWaren aloittaneen uuden Mass Effect -pelin tuotannon. Jos peli on kuitenkin jo testattavassa tilassa, voisi jotain julkistuksia odottaa lähitulevaisuudessa.