Tutustu Pleikkarin Deep Downiin: Luvassa roolipelitoimintaa muuttuvissa ympäristöissä, sekä Assassin’s Creed -vaikutteinen tarina

09.09.2013

Deep Down voi olla monille vielä sangen tuntematon peli, mutta tämän päivän puolella Sony esitteli peliä lehdistötilaisuudessaan Japanissa, ja julkaisi samaan syssyyn uuden trailerin. Alta voit katsoa molemmat, tosin pelinäyte on hieman kömpelösti englanniksi dubattu.

PlayStation 4:lle kehitetettävä peli tulee olemaan toiminnallinen online-roolipeli, jonka kartat ja hirviöt muodostuvat automaattisesti. Täten tarjolla pitäisi siis olla aina uudenlaisia peliympäristöjä, vaikka pääpiirteet pysyisivätkin samana.

Aiemmin on kerrottu, että Deep Down tulisi olemaan pelkästään online-peli, mutta trailerin perusteella siinä on selvästi jonkinlainen tarinakin. Ja juonihan haiskahtaa todella samanlaiselta kuin Assassin’s Creed -sarjassa. Pelihahmo on selvästikin välillä lähitulevaisuudessa, josta käsin hän ”elää muistoja”. Kuulostaa aika samalta kuin AC:n Animus-masiinan mahdollistama ”geneettisen muistin” mallintaminen.

Deep Down vaikuttaa kuitenkin erittäin kiinnostavalta, vaikkei itse traileri vielä asiaa paljon valotakaan. Peli tehdään Capcomin uudella Pantha Rei -pelimoottorilla, jonka ohessa se julkistettiin helmikuussa 2014. Asiasta raportoi DualShockers.

http://youtu.be/yZAl95F8yBI

http://youtu.be/OaVl1atbUDc