Raportoimme jo aiemmin, että South Park: The Stick of Truth -peli ei läpäissyt Australian tiukkaa pelisensuuria. Tämä ei yllättänyt ketään, mutta tapa, jolla peli sitten läpäisi sensuurin saattaa sen sijaan lyödä ällikällä.
Player Attackin raportin mukaan suureksi ongelmaksi muodostui kohtaus, jossa pelihahmo joutuu avaruusolioiden abduktoimaksi, ja pelaajan tehtävänä on ronkkia häntä peniksenmuotoisella anaaliluotaimella. Koska kohtauksesta ei onnistuttu tekemään ”vähemmän loukkaavaa” muilla keinoin, se poistettiin kokonaan.
The Stick of Truthin aussiversiossa onkin nyt kohtaus, jossa ruudulle tulee vain tekstimuotoisia kuvauksia tapahtumista, kuten:
”aliens forcibly probe your rectum with a dildo-shaped probe”
”probe his ass with violent force”
”causing his anal probe to penetrate him over and over”
Parasta tempussa on kuitenkin se, että tekstien ohella ruudulle ilmestyy suuri ”CENSORED”-lätkä, sekä kuva itkevästä koalasta. Tulee mieleen tv-sarjan Cartoon Wars -tuplajakso, jonka lopussa samanlainen vastaisku tehtiin sensoriksi ryhtyneelle Comedy Centralille. Mitäpä muuta voisikaan odottaa South Parkilta, kuin suoraa kettuilua.