Opiskelijat pakotettiin valmistamaan PS4-komponentteja – opinahjosta ei voinut valmistua ilman pakkotyötä

11.10.2013

Foxconn-niminen kiinalainen komponenttivalmistaja on tunnustanut pakottaneensa työharjoittelijansa työskentelemään säädösten vastaisia ylityötunteja ja yövuoroja. Harjoittelijat pakotettiin työskentelemään liukuhihnalla, joka valmistaa PS4-osia.

Tuhansia Xi’anin teknologiainstituutin oppilaita pakotettiin työskentelemään komponenttivalmistajan liukuhihnalla. Ilman ”työharjoittelua” oppilailta evättiin lopputodistuksen saaminen. Liukuhihnatyöskentelyllä ei ollut käytännössä mitään tekemistä heidän opintojensa kanssa.

Foxconn kertoo ryhtyvänsä toimiin, jotta ”kaikki osapuolet ymmärtävät millaisesta sopimuksesta on kyse.” Jatkossa Foxconnilla ei kuitenkaan pakoteta oppilaita yö- tai ylitöihin.

Foxconn väittää yhä, että osallistuminen liukuhihnatyöskentelyyn on täysin vapaaehtoista.

Sony kertoo Foxconnin olosuhteiden täyttävän sen vaatimat laatukriteerit.

Asiasta kertoi Arstechinca.