Quinn Pitcock oli vielä vuonna 2007 NFL-joukkue Indianapolis Coltsin palkkalistoilla rookie-statuksella.
Kaikki kuitenkin muuttui vuonna 2008, kun mies vietti kaiken aikansa pelaamalla pakkomielteisesti Call of Dutya. Hän ei yksinkertaisesti kyennyt lopettamaan pelaamista, ja hän sairastui tämän takia masennukseen. Hänellä todettiin myös keskittymishäiriöitä.
Pitcock taisteli kaikin keinoin pakkomiellettään vastaan. Hän esimerkiksi tuhosi ostamiaan pelejä jottei palaisi niiden pariin – vain ostaakseen ne seuraavana päivänä uudelleen.
Hän on kuitenkin aktiivisesti yrittänyt päästä pakkomielteestään eroon, ja nyt hän on palannut jopa jenkkifutiskentille monen vuoden tauon jälkeen. NFL-sarjaan hänen rahkeensa eivät enää riittäneet, mutta hän pelaa tällä hetkellä ammattilaisena AFL-jenkkifutissarjassa.
Asiasta kertoi Kotaku.