Minecraftissä ainoastaan mielikuvitus on rajana sille, mitä kaikkea pelaaja voi sen maailmassa rakentaa.
Alta löytyvä video on kuitenkin aidosti uskomattominta, mitä Minecraftiin on vähään aikaan askarreltu. Rakennelman tehnyt pelaaja käytti sen tekemiseen aikaa yli kuukauden.
Mikäkö se sitten on? No, helpoiten rakennelmaa voisi kuvailla binäärijärjestelmään perustuvaksi grafiikkaprosessoriksi. Tarkempi selitys laitteen toimintaperiaattesta alkaa ajassa 2.15, jonka jälkeen ilmeisen nuori aparaatin rakentanut henkilö kuvailee laitteen toimintaperiaatteita yksinkertaisella tavalla.
Jotenkin tässä on sellainen tunne, että tuon värkin tekijälle saattaapi ainakin joku suuryrityksen edustaja soittaa ja pyytää häntä riveihinsä. Tuosta rakennelmasta kun näkee, että nyt ollaan ihan erikoislaatuisen osaamisen äärirajoilla.
