Mikä piru yhdistää maailman pelottavinta kauhupelisarjaa ja Arnold Schwarzeneggerin Lastentarhan kyttää?

24.10.2013

Japanilainen Silent Hill -pelisarja teki kauhupelit lopulllisesti tunnetuiksi myös länsimaissa. Pelisarjan ensimmäinen osa ilmestyi vuonna 1999, ja oli menestys. Sittemmin Silent Hill -sarjaan on ilmestynyt lukuisia jatko-osia.

Nyt joku tarkkaavainen Reddit-sivuston käyttäjä on huomannut hämmentäviä yhtäläisyyksiä ensimmäisen Silent Hillin ja Arnold Schwarzeneggerin tähdittämän surkean Lastentarhan kyttä -elokuvan välillä.

Toki keltaisia koulubusseja on kaikkialla Yhdysvalloissa, mutta esimerkiksi muutamat julisteet Silent Hillin rakennuksen seinillä osuvat yksi yhteen Arskan elokuvan vastaaviin.

Kindergarten Cop ilmestyi vuonna 1990 eli yhdeksän vuotta ennen ensimmäistä Silent Hilliä.

Pelottavaa.

2