PÄIVITETTY JA ANTEEKSIPYYNTÖ: Iron Maiden -uutisemme oli uutisankka

28.12.2013

PÄIVITYS: Tämän kirjoituksen mukaan Musicmetric ei ole koskaan suositellut Iron Maidenille kiertämistä sellaisissa paikoissa, missä heidän levyjään ladataan eniten vertaisverkkojen välityksellä.

Uutinen on levinnyt kulovalkean tavoin läpi Internetin viimeisimmän 48 tunnin aikana. Se on kuitenkin vailla totuuspohjaa, sillä Iron Maiden ei ole koskaan suunnitellut kiertueitaan jutun kertomalla tavalla, nimettömänä pysyttelevä Musicmetric-yhtiön edustaja on kertonut

Tiltin toimitus on äärimmäisen pahoillaan väärän informaation jakamisesta.

Alta löydät alkuperäisen uutisen.

*

Legendaarinen metalliyhtye Iron Maiden ei kavahda levyjensä levittämistä vertaisverkkopalveluiden kautta. Päinvastoin, se jopa suunnittelee kiertueensa sen mukaan, miten ja missä heidän albumeitaan jaetaan vertaisverkkopalveluiden kautta eniten.

Iron Maiden on palkannut Musicmetric-nimisen firman tutkimaan, missä päin maailmaa Iron Maidenista puhutaan eniten. Musicmetric tarkkailee ihmisten sosiaalisen median käytöstä ja esimerkiksi vertaisverkoissa leviävien Iron Maiden -levyjen kopioiden määrää. Iron Maiden suunnittelee tätä nykyä kiertueensa osittain sen mukaan, missä yhtye on parhaiten pinnalla sosiaalisessa mediassa ja missä levyjä ladataan vertaisverkkopalveluiden kautta eniten.

Lähivuosina Iron Maiden on kiertänyt erityisen paljon Etelä-Amerikassa, missä yhtyeen levyjä liikkuu vertaisverkkopalveluissa todella paljon. Vuosien 2011 ja 2012 välillä Iron Maidenin fanien määrä nousi eri sosiaalisissa medioissa yli 3,1 miljoonalla käyttäjällä. Yhtyeen viimeisin kiertue Maiden England on nostanut heidän sosiaalisen median fanimääriään 5 miljoonalla käyttäjällä. Moni uusista faneista tuli juuri niistä Etelä-Amerikan maista, joissa Iron Maidenin levyjä on ladattu paljon ja missä yhtye on myös Twitter-käyttäjien keskuudessa erityisen suosittu.

Musicmetric-yhtiön toimitusjohtaja Gregory Mead kertoo, että näin Iron Maiden on onnistunut kääntämään laittomia musiikkitiedostoja lataavia käyttäjiä maksaviksi asiakkaiksi. Hän myös muistuttaa, että vertaisverkkopalveluja voi käyttää myös laillisten tiedostojen siirtämiseen – asia, joka piratismin vastustajilta usein unohtuu.

Asiasta kertoi Rolling Stone.