FIFA 13 -futispelin uratilasta on tihkunut lisätietoa Fifasoccerblog-sivuston kautta – ja futishulluille ne näyttävät mainioilta.
Uratilaa pelatessaan pääsee halutessaan valmentamaan maajoukkueita. Eli mitä paremmin valmennat (ja tietenkin myös pelaat) seurajoukkuettasi, sinulla voi olla mahdollisuus päästä maajoukkueen käskyttäjäksi. Maajoukkue ei välttämättä ole oma kotimaasi, vaan muutkin maajoukkueet saattavat olla kiinnostuneita palveluksistasi.
Pelaaja pääsee totta kai myös valitsemaan maajoukkuepelaajat.
Be a pro -yksinpelitilassa voi valmentaja ottaa sinut viimein vaihtoon myös kesken ottelun, joten pelaajan ei ole pakko tahkota koko ajan täysiä 90-minuuttisia silloin kun kunnot ovat nollilla jo 50 minuutin kohdalla.
Myös pelaajien ulkonäköä voi viimein muokata, joten Teemu Pukista saa vimeinkin valloittavan pellavapään sen viime vuoden version kivinaamaisen hirviön tilalle.
Toivottavasti myös muita uudistuksia on tulossa, jotta peliä jaksaisi tänä vuonna tahkota myös yksin – viime vuoden versiohan oli suunniteltu lähinnä nettipelaajia varten. Toivotaan parasta!
Myös monia muita uudistuksia on tulossa – voit lukea niistä siis Fifasoccerblogista.