Apple esitteli WWDC 2025 -tapahtumassa oman uuden Games-pelisovelluksensa, jolle on tarkoitus keskittää kaikkien Apple-laitteiden pelikokemukset. Se käytännössä korvaa Applen paitsioon vuosien varrella jääneen Game Centerin.
App Storeen ja Apple Arcadeen linkittyvä sovellus toimii pelien käynnistysalustana ja mukaan on tulossa perinteisiä ominaisuuksia, kuten suosituksia, saavutuksia ja leaderboard-tilastoja.
Lue myös: Apple osti pelistudion
Sovellus näyttää myös mitä ystävät pelaavat, vertaa pisteitä ja mahdollistaa kutsut moninpeleihin. Erikoispiirteenä on sovellusrajapintaan tehty erillinen haasteominaisuus, jolla voi kilpailla pisteistä ja haasteista kavereiden kanssa jopa yksinpeleissä.
Raportin mukaan sovellus saapuu Macille, iPhonelle ja iPadille osana syksyllä saapuvia OS 26 -mallin käyttöjärjestelmiä.