92-vuotias japanilaisrouva voitti Tekken 8 -turnauksen

Hyvän mielen uutisia!

18.12.2025

Japanissa järjestettiin senioripelaajille tarkoitettu Tekken 8 -turnaus. Turnauksen järjesti eSports-tapahtumia järjestävä Care-niminen järjestö. Care järjestää eSports-turnauksia ikäihmisille, jotta hekin voisivat nauttia pelaamisesta muita pelaajia vastaan. Caren tapahtumia on järjestetty vuodesta 2019 lähtien.

Tämän vuoden finaalissa kohtasivat 92-vuotias japanilaisrouva Hisako Sakai sekä 74-vuotias Goro Sugiyama. Hisako pelasi Claudio-hahmolla, kun taas Goro pelasi Lilillä. Hisakon pelityyli oli tuttu ja turvallinen ”painellaan kaikkia nappeja niin maan perkeleesti”, ja tällä kertaa se toi voiton todellisessa hyvän mielen turnauksessa.

Koko turnauksen voit katsoa alta. Finaali alkaa kahden tunnin ja 25 minuutin kohdalla, mistä myös video alkaa. Kahden tunnin ja 31 minuutin kohdalla onnellinen voittaja saa mestaruuskruunun päähänsä.

YouTube video