Yoshi's Island DS

27.12.2006

Yksi kaikkien aikojen kovimmista tasohyppelypeleistä on saanut jatkoa. Kyseessä on Mario-maailman söpöimpiin tapauksiin lukeutuva Yoshi’s Island, jossa vauva-kokoiset putkimiehet kavereineen lyöttäytyvät yhteen hellyyttävien Yoshi-saurusten kanssa.

Tämä Nintendo DS:lle ilmestynyt uutuusseikkailu on lähes kaikilta osin edeltäjänsä näköinen ja tuntuinen, mutta se ei ole lainkaan huono juttu. Toinen annos tätä ykkösluokan tasoloikkaa muutaman uuden idean höystämänä maistuu makealle.

Koko pelin perusidea on lähtöisin muinaisilta ajoilta, jolloin Mario hyppi ja pomppi pelastamaan prinsessan Koopan kynsistä. Sivuttain rullaava ja tutuista palikoista koostuva maailma on näyttävä. Vuosien mittaan Mario-peleissä esiintyneitä elementtejä hyödynnetään Yoshi’s Island DS:ssä tehokkaasti ja paljon uuttakin on mukana.

Puzzlet ovat todella monipuolisia ja sopivan haastavia niin aikuiselle kuin vähän nuoremmallekin pelaajalle. Yoshin selässään rahtaamilla Mario-hahmoilla on myös monia erilaisia kykyjä, joita tarvitaan kenttien läpäisyyn. Hahmoja voi vaihtaa, kun siltä tuntuu ja joskus se on pakollistakin, ainakin jos pelin haluaa päästä läpi. Yoshi’s Islandin parissa aivot saavat jatkuvasti pientä pureskeltavaa ja mikäs sen mukavampaa.

Jos jotain negatiivista pitää hakea, voidaan vaisusta musiikista rapsauttaa pari miinuspistettä. Taustamusiikki on milteipä yhtä tyhjän kanssa.

Puzzlet ja niiden tarjoamat haasteet ovat Yoshi’s Islandin mielenkiintoisinta antia. Juuri ne eteen tulevat ongelmat tekevät tästä söpöstä seikkailusta piristävän ja parasta A-ryhmää olevan pelikokemuksen.

Tuomio: Vuoden ykköshyppely.