Valkyrie Profile 2: Silmeria

05.09.2007

Japanilaiset roolipelit ovat kenties kaikkein omaperäisin ja omintakeisin konsolipelityyppi. Valkyrie Profile 2: Silmeria ei ole tämän genren huonoimmasta päästä, sillä se sisältää äärimmäisen hienon ja yksityiskohtaisen visuaalisen ulkoasunsa ohella tavallista enemmän suoraa toimintaa. Kyseessä on jatko-osa jo vuonna 2000 ilmestyneelle pleikkariykkösen Valkyrie Profilelle, josta on julkaistu äskettäin myös käännös PSP:lle nimellä Valkyrie Profile: Lenneth.

Valkyrie Profile –sarjan pelit sijoittuvat löyhästi norjalaista muinaismytologiaa lainaavaan fantasiamaailmaan, jossa vilisee Valhallaa, Odinia ja muita epämääräisesti skandinaavisen kuuloisia nimiä. Muilta osin sekä pelin visuaalinen tyyli että juonikuviot ovat silkkaa animea. Pelin eeppisessä tarinassa astutaan Alice-nimisen nuoren valkyyrian kenkiin, Pelin alussa Dipanin prinsessa Alice kapinoi isäntäänsä Odinia vastaan ja hänet karkotetaan kuninkaan hovista. Tästä alkaa suuri seikkailu, joka polveilee halki keskiaikatyylisten kaupunkien ja metsien.

Ensimmäisenä Silmeriassa iskee silmään sen vaikuttava ulkoasu. Tuotantoarvot ovat olleet japanilaisille pelistudioille tyypilliseen tapaan korkealla, ja pelin eteen on nähty todella paljon vaivaa. Sonyn vanhasta sotaratsusta on saatu irti hienoa jälkeä, ja peli toimii mainiosti myös 16:9-tilassa. Myös pelattavuus on kohdallaan, vaikka hieman epäkäytännöllisen ohjausjärjestelmän haltuunotto vaatii hieman harjoittelua.

Parasta Silmeriassa on kuitenkin sen erilaisuus. Erityisesti kamppailujaksot, jotka käydään lautepelityyliin vuorotellen siirtoja tehden, ovat jotain muuta kuin mihin roolipeleissä on yleensä totuttu. Tavanomaisista rooliseikkailuista peli onnistuu poikkeamaan niin paljon, että ne pelaajat jotka eivät normaalisti välitä roolipeleistä saattavat tällä kertaa jopa viihtyä pelin parissa. Yksi roolipelien suurimmista ongelmista on yleensä kuristavan tiukka ja tylsä lineaarisuus, mutta onneksi Silmerian maailmassa pääsee seikkailemaan suhteellisen vapaasti.

Silmeria on kuitenkin alusta alkaen vaikea. Tarjolla on vain yksi pelityyppi, eikä edes vaikeusastetta voi itse valita. Roolipeleistä tuttuun tapaan peli etenee hitaasti, kaikki kestää ja kestää, ja vastaantulevien hahmojen kanssa keskusteleminen tuntuu välillä vievän ikuisuuden. Kaikkine välianimaatioineen peli tuntuu välillä enemmänkin animen katselemiselta kuin pelaamiselta.

Valkyrie Profile 2: Silmeria on kaikin puolin asiallinen mutta vaativa seikkailu, josta riittää hupia pitkäksi aikaa ainakin roolipelien ystäville ja miksei muillekin.

PÄÄSTÖTODISTUS
Laadukas seikkailu roolipelien ystäville