The Sky Crawlers: Innocent Aces on samannimiseen kirjasarjaan ja anime-leffaan perustuva ilmataistelupeli. Se vie pelaajan vaihtoehtoiseen historialliseen maailmaan käymään ilmataisteluita potkurikoneilla. The Sky Crawlersin maailmassa vallitsee rauha, mutta rahan ja julkisuuden perässä juoksevat megayhtiöt käyvät keskenään tappavia ilmataisteluita. Tekosyynä on sodannälkäisen kansan pitäminen rauhallisena. Kuvioissa pyörivät myös kildren-lapsipilotit, jotka eivät ikäänny eivätkä kuole kuin taistelussa.
The Sky Crawlersin tarinankerronta on tunnelmallista, mutta niukkaa. Hidastempoiset anime-pätkät tuovat mukavaa taustafiilistä varsinaiselle ilmataistelulle. Lisäksi tarinaa kuljetetaan pilottien rupattelun kautta. Pelaaja, joka ei tunne The Sky Crawlersin maailmaa entuudestaan, on alussa ihan pihalla siitä, mitä pelissä tapahtuu.
Peli tarjoaa 18 tehtävää, joissa pudotetaan viholliskoneita, pommitetaan maakohteita, valokuvataan vihollisrakennuksia ja torpedoidaan sotalaivoja. Vaihtelua siis piisaa. Taistelussa nunchuck-ohjaimen kallistelu mallintaa lentokoneen ohjaussauvaa, kun taas wiimotea käytetään kaasu- ja jarrukahvana. Kallisteluohjauksen tuntuma ei ole paras mahdollinen, mutta tarjolla on onneksi vaihtoehtoisia, perinteisempiä ohjausvaihtoehtoja.
Loputonta vihollisen kaartelua vähentää uusi Tactical Maneuver Commands -järjestelmä, joka toimii vähän liiankin hyvin. Kun pelaaja pääsee lähelle viholliskonetta, ruudun alalaidassa alkaa täyttyä kolmiportainen manööveripalkki. A-nappia painamalla lentokone kiepsahtaa automaattisesti vihollisen takalistoon, mikä tekee ilmataistelusta alkuvaiheessa vähän liiankin helppoa. Pelin loppua kohti manööverin käyttökelpoisuus kasvaa entisestään. Pelaaja voi tehdä myös manuaalisia erikoisliikkeitä, kuten immelmanneja ja muita äkkikäännöksiä, valitsemalla liikkeen nunchuckin tatilla ja painamalla wiimoten A-painiketta. Tämä tuo lentotaisteluun hauskaa hävittäjä-ässätunnelmaa.
Innocent Aces on Wii-peliksi graafisesti kelvollinen ja äänimaailmaltaan siedettävä. On makuasia, miellyttääkö vai ärsyttääkö folkahtava popmusiikki, mutta ääninäytteleminen on useimmiten karua B-ryhmää. Lennettäväksi on tarjolla kaksitoista konemallia, joita voi viritellä 26:lla erilaisella osalla moottorista ja panssareista uuteen maalipintaan.
The Sky Crawlers on lentosimulaattorista kaukana, mutta tarjoaa vauhdikasta ja vaihtelevaa ilmaräiskintää lisukkeena tunnelmallista, joskin paikoin vähän kömpelöä tarinankerrontaa. Tutustumisen arvoinen peli niille, jotka haluavat Wiille jotain Mario-linjasta poikkeavaa.
PÄÄSTÖTODISTUS
Tunnelmallista ilmaräiskintää potkurikoneilla.
– JANOS HONKONEN