Lähes kaksikymmentä vuotta sitten kehittäjä Quest julkaisi Super Nintendolle pelin Ogre Battle: The March of the Black Queen. Se yhdisti kekseliäällä tavalla strategiaa ja taktiikkaa reaaliaikaiseen karttaan ja vuoropohjaiseen taisteluun. Pelin hienostunut toteutus ja sisällön määrä oli jotain ennennäkemätöntä 16-bittisellä alustalla. Pari vuotta myöhemmin ilmestyi täysin vuoropohjainen jatko-osa Tactics Ogre. PSP-julkaisu Let Us Cling Together on sen uskollinen uusintaversio.
Ogre-sarjan alkuperäinen suunnittelijaryhmä nimesi vaikutteikseen entisen Jugoslavian sisällissodan ja Queenin lyriikat. Pelimaailma Valerian saarten etninen väkivalta ja hallitsijoiden kiistat tuovat paljon uutta kuluneeseen fantasiasodankäyntiin. Tactics Ogressa joutuu jatkuvasti tekemään vaikeita mutta kiinnostavia valintoja, eikä puhtoinen sankaruus kuulu pelin maailmaan. Balkan-vertaus on selkeä, sillä pelin sisällissota on raaka ja huipulla ovat kaikista raaimmat.
Pelissä taistellaan pienellä joukolla vuoropohjaisia taisteluja isometrisellä kartalla. Vuorot jakautuvat hahmojen ominaisuuksien mukaan. Nopeammat saavat toimia useammin kuin muut. Korkeuserot, sää ja muut tekijät lisäävät pohdittavaa. Tactics Ogre on se peli, josta myöhemmät taktiikkaroolipelit ottivat mallia. Jos Final Fantasy Tactics tai Disgaea ovat tuttuja, tämän huomaa nopeasti. Ainoa asia, mitä seuraajat eivät osanneet kopioida, oli mukaansatempaavan juonen ja sujuvan pelattavuuden yhdistelmä.
PSP-versiossa on uudistettu grafiikka, äänet ja osa pelimekaniikasta. Isometrisen taistelukartan maasto oli aikanaan kaunista katsella, ja kevyellä päivityksellä se kestää aikaa melko hyvin. Spritet olisi voinut uudistaa kokonaan. Hahmojen erottuvuutta parantaa kuitenkin muotokuvien kaunis perinteinen piirroskuvitus. Pelin musiikeissa kuullaan uusintaversioita sarjan ensimmäisen pelin kappaleista. Se on veteraaneille hauska yllätys. Kätevänä uutena ominaisuutena on Chariot Tarot, jolla voi kelata taistelua taaksepäin ja pelata sen haluamastaan pisteestä uudestaan.
Pakollista kokemuspisteiden keräilyä on pelissä genreen nähden melko vähän. Poikkeuksen muodostavat kaksintaistelut, jotka voittaa vain rakentamalla nuoresta päähenkilöstä hyvä tappelija. Niitä on pitkän juonen varrella vain muutamia, joten pitkät koulutusrupeamat tuntuvat välillä turhilta. Peli on ilman sivutaistelujakin hyvin pitkä, ja jokainen tarinapolku tarjoaa kymmeniä tunteja pelattavaa.
Tactics Ogre: Let Us Cling Together on onnistunut uudelleenjulkaisu maailman parhaasta taktiikkaroolipelistä. Kaikki sen piirteet eivät enää nykypäivänä säväytä, mutta kokonaisuutta on hiottu juuri oikein.
PÄÄSTÖTODISTUS
Lähes täydellinen taktiikkaroolipeli, joka kulkee kaiken lisäksi taskussa.
ARVOSTELIJA
TOMMI KOVALA