Super Monkey Ball Adventure

08.06.2006

Aiemmin Gamecuben ja GBA:n yksinoikeutena olleet mainiot Monkey Ball -pelit saapuivat viimein viime vuonna pleikkari-kakkosen omistajien iloksi. Nyt Super Monkey Ball Deluxen aloittamaa rataa jatkaa Super Monkey Ball Adventure.

Aiempiin Monkey Ball -peleihin verrattuna Monkey Ball Adventure yhdistää keskenään tutut taito-radat ja tasohyppelyseikkailun. Pelin päähenkilöinä ovat jälleen on neljä läpinäkyvien pallojen sisään vangittua apinaa, jotka ovat nyt saaneet käyttöönsä laajan valikoiman uudenlaisia palloja. Puinen pallo kelluu ja syttyy tuleen, ellei pelaaja ole varovainen, näkymätön pallo piilottaa vihollisilta, ja ilmassa leijuvat pallot sekä tarrapallo auttavat ohittamaan vastaantulevia esteitä. Ja banaaneja tietenkin kerätään matkan varrella vanhaan tuttuun tapaan.

Pelin varsinainen juju sisältyy liukkaasti rullaavien apinapallojen ohjattavuuteen, joka muistuttaa hieman Sonic The Hedgehog -pelejä. Yksin pelattava seikkailu-moodi sisältää 50 uutta kenttää, mutta myös tuttuja Party Game -moninpelejä on tarjolla kuusi kappaletta. Ylimääräisenä bonuksena pelin edetessä saa avattua aikaisemmista Monkey Ball -peleistä tuttuja kenttiä.

Super Monkey Ball Adventuren visuaalinen ulkoasu on yhtä värikäs ja sympaattinen kuin aiemmissakin sarjan peleissä, mutta se ei enää oikein tee vaikutusta suuntaan eikä toiseen. Verrattuna aiempiin sarjan peleihin tarjolla on kuitenkin runsaasti pelattavaa ja peli on ylipäätään monipuolisempi kuin edeltäjänsä. Apinapalloilun ystävät eivät siis tule pettymään sarjan tähänkään osaan.

Tilt.tv:n päästötodistus: Apinapelejä ei voi koskaan olla liikaa