Lumilautailupelejä on tullut vastaan jo useampia, mutta jostain syystä kunnon pelit alppilajeista ovat jääneet vähemmälle huomiolle. Uusin yrittäjä kantaa nimeä Ski Racing 2006.
Alku lupaa hyvää. Pelissä ovat mukana kaikki kilpailupaikat sekä suurimmat laskijanimet, joukossa totta kai myös Kalle Palander. Valittavana on kolme eri vaikeusastetta, ja jopa moninpeli netissä onnistuu. Monot jalkaan ja menoksi!
Graafisesti peli on hyvää keskitasoa: rinteet ovat jyrkkiä, lumi näyttää lumelta ja vauhdin tuntu on esimerkiksi Super G:ssä erittäin hyvä. Pelaajan pyyhältäessä alas rinnettä keppejä hipoen tulee hetkittäin aika kallepalandermainen olotila: täysillä vaan ja hyvin se menee.
Hyviin ominaisuuksiin kuuluvat kontrollit, joissa on huomioitu normaalin kääntämisen lisäksi kanttaus sekä mahdollisuus kantata myös ”riskillä”, mikäli kurvi menee pitkäksi.
Jostain syystä riskillä kanttaus ei koskaan johda kaatumiseen, vaan vain nopeuden hetkelliseen vähentymiseen.
Kamerakulmia on useita, mutta vain yksi on käytännöllinen pelaamisen kannalta. Hauskaa on myös se, että ennen maaliviivaa pitää spurtata viimeiset tuhannesosat pois ajasta, ja maaliin tulon jälkeen pelaaja voi valita joko positiivisen tai pettyneen reaktion suoritukseensa.
Hyvät lähtökohdat romuttuvat lopulta tökeröön kameraan sekä vaikean ja mahdottoman välillä liikkuvaan vaikeustasoon. Kamera jää usein seuraamaan rinteen profiilia, joka ei ole sama kuin laskijan liike. Kun laskija nojaa vasemmalle, kamera kaatuu yhä oikealle. Tästä seuraa pahoinvointia. Vaikeustaso taas heilahtelee dramaattisesti eri lajien välillä, mikä ei ainakaan lisää pelihaluja.
Tilt.tv:n päästötodistus: Näyttää hyvältä, tuntuu pahalta.