Modern Warfare 2

27.11.2009

Call of Duty 4: Modern Warfare oli hitti sekä yksin- että moninpelinsä takia. Kehittäjä Infinity Wardilla oli melkoinen haaste saada jatko-osa yltämään samalle tasolle. Kova yritys näkyy lopputuloksessa – niin hyvässä kuin pahassa.

Edellisen pelin harmaanvihreä sotilasmeininki on vaihtunut Modern Warfare 2:ssa favela-slummeihin, lumisiin vuoristomaisemiin, öljynporauslauttoihin ja jenkkilähiöihin. Pahiksen penkillä istuu jälleen ultranationalistinen terroristi, joka lipeää karikatyyrin puolelle. Kokonaisuutena juoni on kuin Tom Clancyn käsikirjoittama Bond-leffa, jonka on ohjannut Jerry Bruckheimer. Maisemat ovat upeita. Vauhtia ja räjähdyksiä piisaa, mutta kokonaisuus on ohkainen ja hupsu.

Modern Warfare 2 sisältää erään pelihistorian häiritsevimmistä kohtauksista, jossa terroristisoluun ujuttautunut pelihahmo joutuu osallistumaan siviilien joukkomurhaan. Kentän voi jättää halutessaan pelaamatta. Valitettavasti tämä väkevä kohtaus vesittyy juonen muun hölmöilyn keskellä. Kampanjassa riittää pelattavaa viideksi tai kuudeksi tunniksi. Sen jälkeen voikin siirtyä itse asiaan, eli moninpeliin.

Vaikka yksinpelikampanja kompastelee, moninpeli ja Special Ops -tehtävät toimivat. Special Opsit ovat yksin tai kaverin kanssa pelattavia haasteita, joissa esimerkiksi puolustetaan tiettyä paikkaa vihollisaaltoja vastaan, yritetään hiipiä huomaamatta vastustajien ohi tai mennään rytinällä läpi vihollisten linjoista. Tehtäviä suorittamalla tienaa vaikeusasteesta riippuen yhdestä kolmeen tähteä, jotka avaavat uusia tehtäviä. Special Opsien suorittaminen on hauskaa kaverin kanssa ja yksin, ja ne vetoavat varmasti pelaajiin, jotka nauttivat pelisuorituksen optimoimisesta.

Varsinainen moninpeli on täyttä rautaa. Sekä aseistusta että ykkösosasta tuttua hahmojen Perk-erikoisvoimajärjestelmää on uusittu. Pää- ja kakkosaseet voi valita monipuolisemmin. Lisäksi Perk-voimia voi päivittää tehokkaampiin versioihin. Pudottamalla tietyn määrän vihollisia kuolematta itse saa käyttöönsä lisävoimia, kuten taistelukopterin tai tiedustelulennokin. Näitä voimia on tarjolla 15 erilaista. Nerokkaana uudistuksena kuolemalla useita kertoja peräkkäin saa käyttöönsä Deathstreak Reward -erikoisvoiman. Mahdollisuus kopioida väliaikaisesti kokeneemman pelaajan aseet ja varusteet tasoittaa hienosti tietä aloittelevalle pelaajalle.

Modern Warfare 2:n kampanja on hätäisesti kahdeksikon arvoinen, mutta moninpeli puhdas kymppi. Mikäli nettiräiskintä konsoleilla on kiinnostaa, Modern Warfare 2:ta ei kannata missään nimessä missata. Jos pelinautinnossa tärkeintä on hyvä tarina, peli kannattaa jättää väliin.

PÄÄSTÖTODISTUS
Erinomaista yhteistyö- ja nettiräiskintää kehnolla yksinpelillä.

ARVOSTELIJA
JANOS HONKONEN