Halo 3

11.10.2007

Halo 3 on yksi niistä peleistä, joilla on täysi potentiaali saada kuluttaja ostamaan Xbox 360. Ensinnäkin kyseessä on tunnettu ja hyvässä maineessa oleva pelisarja, toisekseen tämä trilogian päätösosa on hyvä yksinpelinä, mutta vielä parempi moninpelinä.

Halo 3:n yksinpelikampanja seuraa Master Chiefin ja koko ihmisrodun selviytymistaistelua. Juonessa on pari mutkaa, joiden jälkeen alun asetelmia joutuu miettimään uudestaan. Juuri juonen takia yksinpelin tahkoaa muutaman pelisession aikana, sillä tekemisen meininki ja halu tietää, mitä seuraavaksi tapahtuu, liimaavat pelaajan sohvan pohjalle. Valitettavasti lyhyeen elinikään vaikuttaa myös seikkailun pituus. Pelaajasta ja vaikeustasosta riippuen 5-8 tunnin mittaiseksi jäävä kampanja on yksinkertaisesti liian lyhyt.

Pelattavuudeltaan Halo 3 on pitkälti edeltäjiensä kaltainen. Suuria innovaatioita on vähän, mutta kaikkea on viilattu ja näin ollen hyvästä on saatu vielä parempi. Tämän parempaan pelattavuuteen padilla on vaikea päästä. Kenttäsuunnittelukin on valtaosin loistavaa. Moninpelikartat ovat tasapuolisia ja mielenkiintoisia. Sama pätee yksinpeliin yhtä totaalista aivokatkosta lukuun ottamatta. Tekoäly tukee pelaajan toimintaa tehokkaasti, muttei järin varmasti. Sotilaat kyllä hoitavat hommansa, kun räiskinnästä on kyse, mutta ajoneuvon puikoissa oikeaan paikkaan löytäminen tuntuu olevan hitusen haastavaa.

Graafisesta tyylistä voidaan toki keskustella, mutta suoraan tekniseltä kantilta Halo 3:n grafiikka on parasta, mitä konsoleilla on nähty. Yksityiskohtia on tuhottomasti, ja ainakin HD-tason töllöllä WAU-elämyksiä tulee vähän väliä. Myös äänimaailma on vahva kokonaisuus. Musiikit ovat pääosin jo tuttuja tunnelman kohottajia, mutta erityiskiitokset peli saa dialogista.

Pintapuolisesti tarkasteltuna Halo 3 on perinteinen jatko-osa. Grafiikkapäivitys, uusi seikkailu ja viilatut ominaisuudet – check! Totuus on kuitenkin pintaa syvemmällä. Yksinpelinä Halo 3 on ysin peli, mutta kun mukaan ympätään järjettömän potentiaalin omaavat moninpeliominaisuudet, mahdollisuus tallentaa omaa pelaamista videoksi sekä yksinkertainen mutta tehokas Forge-kenttäeditori, nousee arvosana kympin puolelle.

Tuomio:
Halo-sarjan uusin ja paras OSA.