25 elinvuotensa aikana Flight Simulator on vakiinnuttanut paikkansa lentosimulaattoreiden ykkösnimenä. Nyt mennään jo pelisarjan kymmenennessä osassa ja tämä viini vain paranee vanhetessaan.
Flight Simulator X on lajityyppinsä ehdotonta eliittiä millä mittarilla tahansa. Tarjolla on jos jonkinlaista lentopeliä aina massiivisista Boeing 747 –koneista liitokoneisiin ja Cessnan pienkoneista helikoptereihin. Valikoimaa siis riittää ja jokainen konetyyppi tuo mukanaan omat haasteensa.
Simulaation tasoa voi säädellä erittäin tarkasti. Tiukimmilla asetuksilla peli käy lentokonekoulutuksesta jokaisen pienen yksityiskohdan vaikuttaessa lentämiseen reaalimaailman tapaan. Junnuasetuksilla aloittelijakin pääsee ilmaan ja myös pysyy siellä. Vapaa lentely New Yorkin, Ulan Batorin tai vaikkapa Porvoon yllä on ihan mukavaa ajankulua, mutta myös valmiit tehtävät ovat kiinnostavia. Laskeutuminen vuoristossa tai asiakkaan noukkiminen pilvenpiirtäjän katolta saa hien pintaan.
Flight Simulator X:n myötä pelin maailma muuttuu myös entistä elävämmäksi. Kaupungit ja maastot näyttävät realistisemmilta kuin aiemmin – kaduilta voi bongailla ruuhkia, metsissä on eläimiä ja laivatkin seilaavat. Lisäksi pelin grafiikka on yleisellä tasolla kerrassaan häikäisevää. Yksityiskohtia löytyy tuhottomasti, mutta tämä vaatii myös veronsa. Täysillä grafiikka-asetuksilla peli tökkii, vaikka alla olisi millainen tykkikone.
Siviililentäminen ajatuksena saattaa kuitenkin pelästyttää monet, eikä tämä peli totuuden nimissä ole mikään nopeatempoisuuden huipentuma. Mikäli ostopäätös tehdään, Flight Simulator X todella tuo maailman kotisohvalle. Kyseessä on yksi kaikkien aikojen parhaista simulaatioista, joka on erinomainen pelata, riippumatta siitä, onko puikoissa oikea lentokapteeni vai kapteeni Stubing.
Tuomio: THE lentosimulaattori!