Sharp Compact 2.0 (HT-SB121) on edullinen ja nimensä mukaisesti kompakti soundbar, joka on suunniteltu pieniin tiloihin ja ohuiden televisioiden äänen parantamiseen. Se sopii myös älyprojektorien kumppaniksi, sillä sen avulla ääni saadaan tulemaan samasta suunnasta kuin kuvakin.
HT-SB121 on kooltaan 55 × 6,5 × 9,1 senttimetriä ja painaa vain 1,25 kilogrammaa. Yhtäjaksoista tehoa se tarjoaa 40 wattia maksimipiikin ollessa 120 wattia. Kotelossa on kaksi kahden tuuman täysialue-elementtiä.
Näin pieneksi ja edulliseksi laitteeksi liitännät ovat varsin hyvät: HDMI (ARC), optinen digitaalitulo (Toslink), 3,5 mm AUX sekä Bluetooth 5.3 (A2DP, AVRCP). Takapaneelista löytyy lisäksi USB-A-portti musiikin (MP3/WAV) toistamiseen muistitikulta (max. 64 Gt).
Soundbarin voi sijoittaa pöydälle tai kiinnittää seinälle. Seinäsijoitus on tehty helpoksi: seinään porataan vain pari pakkauksen mukana tulevaa ruuvia, eikä erillistä asennustelinettä tarvita. Pöydällä laitteen kumijalat pitävät sen hyvin paikallaan, vaikka kevyttä laitetta onkin helppo töniä hieman vinoon.
Käyttöönotto on nopea, ja mukana tuleva kaukosäädin on selkeä. Ääniasetusten hallinta ei kuitenkaan ole aivan yhtä suoraviivaista.
Puhesisältöön sopiva ääni
Kokoluokka huomioiden äänenlaatu on kohtuullisen hyvä. HT-SB121 sopii erityisesti sitcomeihin, asia- ja puheohjelmiin sekä kevyeen viihteeseen, joissa puheen selkeys on tärkeämpää kuin voimakas dynamiikka. Dialogi erottuu selkeästi, ja ääni on selvästi parempi kuin useimmissa erittäin ohuissa televisioissa, joissa pienet kaiuttimet ja ahdas kotelointi rajoittavat ääntä.
Elokuvia katsottaessa laitteen rajat tulevat kuitenkin nopeasti vastaan. Alataajuuksien potku puuttuu, eikä äänessä ole samaa massaa kuin subwooferilla varustetuissa soundbareissa. Tämä ei ole yllätys näin pienessä 2.0-ratkaisussa, mutta toimintakohtauksissa ja musiikkipainotteisessa sisällössä ero suurempiin järjestelmiin on selvä.
Myös stereokuva on varsin kapea, mikä on tyypillistä tämän kokoisille soundbareille ilman virtuaalista surround-prosessointia tai erillisiä sivukaiuttimia. Ääni pysyy selvästi television suunnassa eikä levittäydy kovin laajalle huoneeseen.
Lue myös: Kännykkästä käsikonsoli – arvostelussa Trust GXT 735 Mylox
Äänenvoimakkuus riittää kuitenkin hyvin pieniin tiloihin, kuten makuu- tai työhuoneeseen. Normaaliin television katseluun tehoa on riittävästi, mutta suuremmassa olohuoneessa ääni jää helposti ohueksi. Pelkäksi Bluetooth-musiikkikaiuttimeksi tästä ei oikein ole, paitsi aivan pienissä huoneissa ja maltillisella äänenvoimakkuudella.
Sekava ekvalisaattori
Laitteessa on useita EQ-tiloja, mutta niiden käyttö on hieman turhauttavaa. Eri asetusten väliset erot ovat melko pieniä, eikä useimmista tiloista ole suurta käytännön hyötyä. Selkein poikkeus on yötila, joka tasoittaa dynamiikkaa ja tekee hiljaisesta katselusta hieman miellyttävämpää.
Tilaa ilmaiseva ritilän takaa vilkkuva pistevalo vaihtaa väriä eri asetusten mukaan, mutta sävyt eivät ole erityisen selkeitä. Ilman käyttöohjetta on vaikea muistaa, mikä väri vastaa mitäkin tilaa, joten ekvalisaattorin käyttö jää helposti vain sinnikkäimmille.
Mukana tuleva pystyasennossa pöydällä pysyvä infrapunakaukosäädin on yksinkertainen mutta toimiva. Painikkeet ovat loogisia ja käyttö sujuu vaivattomasti. Harmi vain, että basso- ja treble-säätöjen käyttö on hieman kömpelöä. Ongelma olisi helposti ratkaistu ritilän taakse sijoitetulla pienellä neljän kirjaimen LED-näytöllä.
Yksinkertainen parannus television ääneen
HT-SB121 on hyvin pelkistetty, mutta samalla huomaamaton ja helposti sijoitettava äänipalkki. Se sopii erityisesti heikkoäänisten televisioiden omistajille, joiden katselulistalla on uutisia, visaohjelmia ja puhepainotteisia sarjoja.
Elokuvien katseluun se tuo hieman lisäpotkua television omiin kaiuttimiin verrattuna, mutta kotiteatterielämystä siitä ei kannata odottaa. Pienen television ja vaikkapa retrokonsolin kanssa se toimii kuitenkin varsin mukavasti.
Sharp Compact 2.0 soundbar (HT-SB121) maksaa noin 70 euroa.
YHTEENVETO:
⭐⭐(⭐)
Pieni ja edullinen soundbar heille, joiden televisiosta kuuluu lähinnä pihinää. Äänenvoimakkuus riittää makuuhuoneisiin, mutta dynamiikka ei riitä elokuvista nauttimiseen. Erittäin helppokäyttöinen, jos ei kaipaa ekvalisaattorisäätöjä.
Lue myös: Ei mullista, mutta miellyttää – arvostelussa Motorola Edge 70
Lue myös: Halpa älyprojektori yllättää – arvostelussa Xgimi Vibe One
Lue myös: Erityisen mukavat, mutta kapeasti soivat – arvostelussa Beyerdynamic MMX 150 wireless